Yönetim kurulu başkanımız Mehmet Karışman'dan:

 

Zaman çabuk geçiyor. Dile kolay; 46 yıldır sizlerle birlikteyiz. Sanayinin, üretimin ve özellikle yatak imalatının içinde geçen bu yılların hatıralarımızda kalan, iz bırakan kısımlarından bazılarını sizlerle paylaşmak, duygu ve düşüncelerimi sizlere aktarmak istedim.    

Türkiye'nin ilk organize sanayi bölgesi olan Bursa Organize Sanayi Bölgesi kurucu komite başkanlığı yapan babam Muzaffer Karışman, aynı zamanda şirketimiz Marmara Sünger'in de kurucusudur ve 83 yaşında olup çalışma hayatına aktif olarak devam etmektedir.                        

46 sene önce başladığı yatak üretimi macerası, kısıtlı imkânlar, kapalı ekonomi, iletişim-ulaşım yoksunlukları olsa dahi; nihayetinde bu güne kadar devam etmiş, Biz ve bizden sonraki kuşaklarımızla da devam edecektir.

Babamın girişimciliği, farklı bakış açısı ve öngörüleri, sektörümüze birçok yenilik getirmiş ve ufkunu açmıştır. Bu konuda tevazu göstermemizi beklemeyiniz. Anadolu'daki ilk sünger fabrikalarından biri, sanayi tipi seri yatak imalatı, Türkiye'nin ilk yaylı kanepe üretimi, herkül yay sistemi, bu girişim ve yeniliklerin sadece ana başlıklarıdır. Bu girişimlerden en önemlisi ise, ilk yaylı kanepe üretimini başlatmak olmuştur.

1967 yılında günde " 1 " adetle başlamış olan üretim, 1985 yılında günde ancak "10" âdete yükselmiş, bu gün ise bilmem, belki de çeşitli firmaların üretim toplamında on binlerce âdete çıkmış ve birçok kişi ve kuruluşun kaderini değiştirmiştir. Bu bile tek başına bir çığır açmaya yetmiştir.

Türkiye'de yine ilk kez Marmara'nın ürettiği dar çaplı bonel yay ve bu yay'a koyduğumuz isim-marka ürünle özdeşleşmiş ve bugün için sanki başka bir model yay sistemi gibi piyasaya yerleşmiştir. HERKÜL markalı yay, bir yay cinsi olmuş ve hatta makinaları bile HERKÜL yay makinası, HERKÜL dizgi makinası olarak adlandırılmış, imalatçılar bu ismi ürünlerini daha sağlam ve dayanıklı göstermek için özellikle belirtmek durumunda olmuşlardır.

Amacım aslında bizi anlatmak değil. Ancak neresinden tutarsanız, mutlaka bizimle kesişen bir nokta olduğu için ayrıntılara girdim.                             

1985 - 1990 yılları arasında, özellikle Almanya'nın Köln şehrinde düzenlenen mobilya fuarlarında belki de Türkiye'den giden tek-tük ziyaretçilerden biri ben iken, bugün Köln Mobilya Fuarı, Türk katılımcılar sayesinde fuarcılık gücünü koruyabilmektedir.

Diğer taraftan, yakın geçmişte ise, mağazacılık ve sunum bakımından yenilikler ve gelişmeler oluşmuş, uyku merkezi veya uyku evleri gibi konsept mağazalar açılmış, bu tip mağazalar sayesinde de, hem tüketicinin uyku bilinci gelişmiş, hem de yatak satışı mobilya mağazalarının dışına çıkmaya başlayarak branşlaşmıştır. Bu branşlaşma, üretim aşamasına da intikal etmiş, sadece yatak üreten şirketler kurulmuştur. Bu ihtisaslaşma belki de ileride yatak üreticilerini bir çatı altında toplayarak dernekleşmeye kadar da gidecek ve sektöre ayrı bir güç verecektir.                            

Günümüzde Türk yatak sektörü oldukça gelişmiş ve çevre ülkelerin ve hatta Kuzey Afrika ülkelerinin merkezi haline gelmiş, Avrupa'da dahi pazarını genişletme aşamasına girmiştir. Bu gelişme ve heyecan artarak devam edecektir.

Bugün için sektörümüzde irili ufaklı birçok yan sanayici, makine üreticisi ve yatak üreticisi bulunmakta ve bunların hepsi de sektöre katkı sağlamaktadır. Zaman içerisinde aralarından mutlaka sıyrılan, büyüyen ve hem sektöre hem de ülkemize fayda sağlayacak birçok firma oluşacaktır. Onlara da hem şimdiki hizmetleri hem de girişimcilikleri nedeniyle tek tek teşekkür ediyorum.

Dün bugün, bakalım sektörümüzde ileri yıllarda neler olacak. Kimler, hangi şirketler nerelere yükselecek, bayrağı kimler ellerinde tutacak ya da devralacak.

                            

Değişim ve gelişim mutlaka devam edecektir.

Ancak Baki'nin de dediği gibi, mühim olan bu kubbede hoş bir sada bırakmaktır.

                          

Hepinizi saygı ve sevgiyle kucaklıyorum.

                             

Mehmet KARIŞMAN   

Marmara Sünger A.Ş.

Yönetim Kurulu Başkanı